ANSWER KEY-
Multiple Choice questions:
1. D. One crore
2. D. N
3. D. Smallest 6-digit number
4. B. 2289
5. D. 1002
6. C. MCMLI
7. D. 2334, 2340
8. B. DCVIII < MCVIII
9. B. 7721
10. C. 495
11. B. 8873
12. B. 9867
13. C. MMDCCLXV
14. C. 1237
15. A. 12202, 124
Match The Following:
Fill in the blanks:
1. 1 million = ten hundred thousand.
2. 1 crore = tentenlakh.
3. 1 crore = ten million.
4. 1 million = ten lakh.
True /False:
1. True
2. False
3. True
4. False
Very Short Answer:
1. 1 billion= 100 crore
2. 764298 is the greatest number
3. (a) 73,75,307
(b) 9,05,00,041
(c) 7,52,21,302
(d) 58,423,202
4. Total number of people visited the zoo = 6000 people
Total number of children = 2615 children
Then number of adults = 6000 – 2615 = 3385
5. Sale of books in the first week = Rs.2,85,891.
Sale of books in the second week = Rs.4,00,768
∴ Sale for the two weeks together = Rs.2,85,891 + Rs.4,00,768 = Rs.6,86,659.
The sale was greater in the second week by Rs. 4,00,768 – Rs.2,85,891 i.e., by Rs. 1,14,877.
6. The greatest number is 42375
The smallest number is 42329
7. Expression 13 × (4 + 11) = 13 × 15 = 195
On reversing the answer = 591
Adding reversing number to the result i.e., 591 + 195 = 786
Multiplying it by 13 i.e., 786 × 13 = 10218.
8. The required number is 101.
9. The required number is 999.
10. The number obtained by reversing the digits of 203 = 302.
∴ Difference = 302 – 203 = 99
Hence, the required number is 99.
11. 438 = 4 × 100 + 3 × 10 + 8.
12. The greatest five-digit number using the digits 4, 2 and 0 is 44420.
13. We know that
1 liter = 1000 mL
∴ 300 liters = 300 × 1000 mL = 3,00,000 mL
Hence, the capacity of water tank = 3 lakh milliliters.
14. Greatest 6-digit number = 999999
Successor of it = 999999 + 1 = 1000000
i. e., smallest 7-digit number.
Hence, the required successor = 10,00,000.
15. Let us write 1743 in its expanded form
1743 = 1000 + 700 + 40 +3
Place value of 7 = 700
Hence, the place value of 7 = 700.
Short Answer:
1. Since 71,25,400 is a seven-digit number and 7,12,540 is a six-digit number.
So, 71,25,400 is greater than 7,12,540.
Hence 71,25,400 is greater than 7,12,540 by 64,12,860.
2. Given digits are 0, 2, 4, 6, 8
5 – digit greatest number = 86420;
5 – digit smallest number = 20468.
3. The given numbers are 63,854, 63,584, 65,348, 68,543 and 64,835.
Ascending order is 63,584 ; 63,854 ; 64,835 ; 65,348 ; 68,543
Even numbers are 63,584, 63,854 and 65,348
4. Given number Rounded off to tens
(a) 48 → 50
(b) 59 → 60
(c) 64 → 60
(d) 215 → 220
5. (a) 86 × 316
∵ 86 → 90 [Rounding off to tens] and 316 → 320 [Rounding off to tens]
So, the estimated product is 90 × 320 = 28800
6. We have
Hence, quotient = 957 and remainder = 0.
7. First Method:
(3759 x 231)-(3759 x 213) = 868329 – 800667 = 67662
Second Method: 3759 x (231 – 213) = 3759 x 18 = 67662
Hence, the product difference is 67662.
8. Estimated values are
25,148 → 25100
7394 → 7400
9343 → 9300
752 → 800
So, the estimated sum is 25100 + 7400 + 9300 + 800 = 42600
Hence, the estimated sum is 42600.
9. Even numbers between 90 and 100, we have 92, 94, 96, 98.
∴ 92 = XCII,
94 = XCIV,
96 = XCVI,
98 = XCVIII
Long Answer:
1.
2. (a) LXXXVI = 50 + 30 + 6 = 86
(b) LXXV = 50 + 20 + 5 = 75
(c) XCIX = (100 – 10) + 9 = 99
(d) XCI = (100 – 10) + 1 = 91
3. Distance covered when she walks one way = 1 km 480 m = 1480 m
Therefore, the distance covered when she walk both ways in a day = 1480 × 2 m = 2960 m
Total distance covered by Reena in 6 days = 2960 × 6 m = 17760 m or 17 km 760 m.
4. Given:
36 ÷ [5 + {4 × 5 ÷ 2}]
Using B, O, D, M, A, S
5.
Cloth required to stitch 1 pant = 1 m 15 cm
= 100 cm + 15 cm [∵ 1 m = 100 cm]
= 115 cm
Total cloth = 36 m = 36 × 100 cm = 3600 cm
Therefore number of pants stitched = 3600/115
Hence, 31 pants can be stitched and cloth left over is 35 cm.
6.
Amount of commodity delivered by P to A = 60 kg
Amount of commodity delivered by Q to A = 80 – 60 = 20 kg
Amount of commodity delivered by P to B = 40 kg
Amount of commodity delivered by Q to B – 90 – 40 = 50 kg
Amount of commodity delivered by P to C = 20
Amount of commodity delivered by Q to C = 100 – 20 = 80 kg.
Now Amount of money to be paid to P by A, B and C = ₹( 60 × 20 + 40 × 20 + 20 × 20)
= ₹ (1200 + 800 + 400)
= ₹ 2400
and amount of money to be paid to Q by A, B and C
= ₹ (20 × 20 + 50 × 20 + 80 × 20)
= ₹ (400 + 1000 + 1600) = ₹ 3000
Hence, the total amount
= ₹ 2400 + ₹ 3000 = ₹ 5400.
Assertion Reason Answers:
(1.) (a) Both A and R are true and R is the correct explanation of A
(2.)(a) Both A and R are true and R is the correct explanation of A